Przygotowanie do badania wzroku

Podczas umawiania wizyt, nasi pacjenci często zadają pytania dotyczące tego jak powinni przygotować się do planowanego badania. Poniższy artykuł powstał, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pierwszą wizytą w naszym salonie. Zapoznanie się z nim pozwoli Państwu poczuć się pewniej podczas spotkania z nami, a nam usprawni przebieg wizyty.

Pan optometrysta wykonuje badanie wzroku na pacjentce zakładu optycznego optomi

Zalecenia dla pacjentów przed przyjściem na badanie wzroku:

 • W miarę możliwości, na wizytę badania wzroku najlepiej jest umawiać się w pierwszej połowie dnia, a na wizytę przychodzić wypoczętym. Ograniczy to niekorzystny wpływ zmęczenia na wzrok pacjenta. Co więcej podczas badania wzroku optometrysta będzie zadawał wiele pytań, dobrze jest być wówczas skoncentrowanym. Zmęczenie i dekoncentracja niestety mogą rzutować na przebieg badania. Zasada ta jest niezwykle ważna w przypadku badania dzieci. Dlatego pomimo różnego rodzaju obowiązków i zajęć (przedszkole/szkoła) w dzień, w który przypada badanie naprawdę warto jest umówić się w godzinach przedpołudniowych. Drodzy rodzice, zobaczycie różnicę.
 • Zawsze należy zabierać ze sobą obecnie noszone okulary. Nawet jeżeli oprawa okularów uległa uszkodzeniu warto przynieść szkła aby pracownicy salonu mogli zmierzyć obecne parametry soczewek. Dzięki temu pacjent uzyska pełną informację dotyczącą ewentualnych zmian parametrów refrakcji swojego układu wzrokowego.
 • Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni przyjść na badanie w założonych soczewkach kontaktowych, Na badanie należy również zabrać ze sobą też pojemniczek i płyn, gdyż może zajść potrzeba zdjęcia soczewek. Ta zasada dotyczy również wtedy gdy pacjent umawia się na badanie w celu doboru przyszłych okularów.
 • Dobrą praktyką jest nienakładanie mocnego makijażu oka przed badaniem. Może to utrudniać badanie stanu powiek, przedniego odcinka oka, a w szczególności wpływać negatywnie na komfort pacjenta podczas wizyty.
 • Gdy pacjentem jest dziecko, rodzica zadaniem jest przygotowanie dziecka przed wizytą aby w miarę możliwości było skupiony i współpracował z osoba przeprowadzającą badanie.  Optometryści w naszym zakładzie optycznym są przygotowani do badania dzieci, dlatego podczas wizyty  zbyt silna ingerencja rodziców jest niewskazana. Często w wyniku dobrych chęci, rodzice mogą zaburzać proces badania. Warto pamiętać, że siedzący przy dziecku rodzic, będzie poproszony o ingerencje wtedy gdy zajdzie taka potrzeba. 
 • W związku z nieznajomością cyfr i liter przez małe dzieci, prosimy rodziców o zapoznanie dziecka z wyglądem litery “E” gdyż w takiej sytuacji wykorzystujemy tablice z literami “E” obróconymi nóżkami w różnych kierunkach. W czasie badania  zadaniem dziecka jest wskazanie rączką lub nazwanie kierunku ustawienia literki. Oczywiście wcześniej uczymy dziecko, a samo badanie ostrości rozpoczynamy gdy mamy pewność że mały pacjent rozumie na czym polega zadanie. Pewnie zdają sobie Państwo sprawę, że istnieją również tablice z obrazkami do badań dzieci. Tak, istnieją i my również dysponujemy takimi tablica. Niestety, żadne obrazki do badania ostrości wzroku, które powstały nie są znormalizowane – różnią się ilością szczegółów. Dlatego badanie oparte na nich jest obarczone błędem. Zależy nam na dokładności i powtarzalności wyników prowadzonych w naszym gabinecie badań i z tego właśnie powodu staramy się nie wyświetlać obrazków jeśli nie ma takiej konieczności. 
 • Na wizyty doboru soczewek kontaktowych należy przyjść z krótko obciętymi paznokciami. W przypadku kiedy pacjentem jest małe dziecko, rodzic również powinien mieć krótko obcięte paznokcie. Pozwoli to uniknąć zranienia oka i jego okolic podczas zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych.

Przebieg optometrycznego badania wzroku

Badania w naszym gabinecie optometrycznym składają się z dwóch części. Pierwszą z nich jest wywiad z pacjentem, a dopiero po nim następuje właściwe badanie. Wywiad jest w stanie dostarczyć wielu ważnych informacji specjaliście dlatego warto się do niego przygotować.

Wywiad z pacjentem

 • Optometrysta podczas tego etapu, zapyta o ostatni dobór szkieł okularowych oraz o to jak długo są noszone obecne okulary. Jeżeli tylko pacjent ma taką możliwość, powinien zabrać ze sobą posiadaną dokumentację z poprzednich badań wzroku. Pozwoli to na określenie jak dynamicznie zmienia się wada wzroku i w razie potrzeby wprowadzenie środków hamujących progresję wady (m.in. przy krótkowzroczności u dzieci). 
 • Pacjent zostanie zapytany o przebyte oraz obecne choroby, alergie oraz przyjmowane leki. Problemy zdrowotne często pozornie nei związane ze wzrokiem, przekładają się na zaburzenia widzenia i stan naszych oczu. Do takich chorób należą między innymi: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, problemy z tarczycą czy podwyższony cholesterol
 • Podczas wywiadu należy powiedzieć optometryście o dokuczających dolegliwościach. Udzielenie wyczerpujących odpowiedzi znacznie ułatwi specjaliście zdiagnozowanie wady wzroku.
 • Na sam koniec, warto podzielić się oczekiwaniami względem nowych okularów. Czy mają one wspomagać oczy podczas pracy z komputerem? A może pacjent chciałby zamienić dwie pary okularów na jedne – okulary progresywne? Specjalista już na etapie badania będzie w stanie zweryfikować i doradzić najlepsze rozwiązania.