Soczewki indywidualne i protetyczne

Na zdjęciu znajduje się pani optometrystka Izabela Trzcinowicz. Optometrysta Wrocław
mgr inż. Izabela Trzcinowicz

Opowiem Państwu o soczewkach kontaktowych ale nie będzie to ogólny artykuł, bowiem opowiem o tych soczewkach, których doborem zajmujemy się w optyku OPTOMI. Są to zarówno standardowe soczewki miękkie jak i bardziej zaawansowane konstrukcje i zarazem mniej znane. Dlatego też chciałbym poświęcić im większą uwagę.
Wśród zaawansowanych opcji wyróżniają się soczewki ortokeratologiczne, zyskujące coraz większą popularność ze względu na ich terapeutyczne działanie, polegające na hamowaniu przyrostu krótkowzroczności. Na ten temat opublikowaliśmy osobny artykuł. Inną istotną kategorią są soczewki kontaktowe korygujące stożek rogówki. W tej sytuacji oferujemy różnorodne rozwiązania, obejmujące zarówno soczewki miękkie, jak i soczewki skleralne. Naszym celem jest indywidualne dopasowanie, obejmujące także soczewki protetyczne, aby sprostać różnorodnym potrzebom naszych klientów.

Standardowe miękkie soczewki kontaktowe

Zatytułowałam tę grupę jako „standardowa”, ponieważ nie ma większej trudności z dostępnością i kupnem takich soczewek, również poza naszym zakładem optycznym. Co oznacza, że można je u nas dobrać, można je w przyszłości zakupić ale również można kupować je bez przeszkód w wielu innych miejscach. Do zaproponowania naszym klientom mamy cały wachlarz rozwiązań. Dobieramy soczewki kontaktowe korygujące następujące wady wzroku:
– krótkowzroczność,
– nadwzroczność,
– astygmatyzm,
– presbyopię.

Soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm

W przypadku astygmatyzmu o większych wartościach tj. od -2,75D w górę pacjent musi nieco dłużej poczekać na produkt. Dłuższy czas oczekiwania wynika z faktu, że soczewki robione są na zamówienie. Natomiast nie ma większej trudności z dostępnością, ponieważ współpracujemy z kilkoma firmami, które mają takie soczewki w ofercie.
Co więcej soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm wnoszą moc optyczną w ściśle określonym kierunku wyrażonym w stopniach. Aby soczewka kontaktowa na oku utrzymywała zadany kierunek stosuje się różne systemy stabilizacji . Do najbardziej popularnych zalicza się balast pryzmatyczny oraz stabilizację dynamiczną. Jeśli któraś z metod się nie sprawdza proponujemy inną, ale to temat na osobną publikację. 

Multifokalne soczewki kontaktowe

Soczewki multifokalne to produkt przeznaczone dla osób z presbyopią, powszechnie znaną jako starczowzroczność. W prosty sposób można powiedzieć, że jeśli pacjent codziennie korzysta z okularów progresywnych, dwuogniskowych lub po prostu z dwóch osobnych par (jednej do bliży, drugiej do dali) to  potrzebuje soczewki multifokalne. Soczewki kontaktowe multifokalne zapewniają ostre widzenie zarówno do dali jak i do bliży. Można powiedzieć, że są one swoistą wersją „progresywnych” soczewek kontaktowych. Umożliwiają płynne dostosowanie do różnych zakresów widzenia i eliminują konieczność korzystania z kilku par okularów. Naszym celem jest zapewnienie kompleksowego podejścia, uwzględniającego różnorodne potrzeby pacjentów i dostarczającego optymalne rozwiązania w zakresie soczewek kontaktowych.

Soczewki protetyczne i indywidualne

Głównym zastosowaniem soczewek kontaktowych jest korekcja wzroku. Natomiast nie jest to jedyne zastosowanie jakiego możemy oczekiwać po soczewkach. Niekiedy problemy związane z układem wzroku są bardziej złożone i potrzebujemy wyjątkowych rozwiązań.  Ze względu na funkcję, jaką będą pełnić soczewki możemy podzielić na:
– korekcyjne,
– terapeutyczne,
– kosmetyczne,
– protetyczne,
– diagnostyczne.

Indywidualne soczewki korekcyjne

Co pewien czas zdarza się, że dzwoni do nas pacjent rozważający korekcję wzroku soczewkami kontaktowymi. Natomiast ze względu na „dużą”, w swoim rozumieniu, wadę wzroku nie jest pewien czy w jego przypadku soczewki kontaktowe są w ogóle możliwe. W tabeli poniżej przedstawiamy możliwości korekcyjne w formie soczewki kontaktowej.

soczewki kontaktowe do korekcji dużych wad wzroku, duży astygmatyzm (cylinder)

Jak widać nie ma rzeczy niemożliwych. Chociaż niektóre rozwiązania mogą wymagać dłuższego czasu produkcyjnego w związku z czym ich cena jest wyższa.

Oprócz wad wzroku, indywidualne soczewki korekcyjne mogą być również skuteczną opcją dla osób z nieregularną rogówką. Istnieje szereg zaburzeń, które mogą prowadzić do nieregularnego kształtu rogówki. Zakwalifikować do nich możemy nieregularność po przeszczepach, urazach, stanach zapalnych a także jako powikłanie po korekcji laserowej. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest stożek rogówki. Miękkie soczewki kontaktowe dostosowują się do indywidualnego kształtu oka, co czyni je mniej skutecznym sposobem korekcji w tych przypadkach. Twarde soczewki kontaktowe, umieszczone na oku, utrzymują swoją pierwotną formę. Skutecznie niwelują nierówności na powierzchni rogówki, zarówno od strony zewnętrznej (dla wpadającego światła) jak i od wewnątrz, korzystając z warstwy filmu łzowego. Co pozwala na doskonałą korekcję wzroku, nawet w przypadku zaawansowanych schorzeń.

Nieregularna rogówka korekcja soczewkami kontaktowymi sztywnymi. Dobór soczewek twardych i skleranych. Soczewki protetyczne.

Terapeutyczne soczewki kontaktowe: okluzyjne, obturacyjne

Soczewki kontaktowe znalazły zastosowanie nie tylko w korekcji wzroku, lecz także w terapii wzroku. W naszej ofercie dostępne są soczewki okluzyjne (obturacyjne), które znajdują zastosowanie w różnych sytuacjach. 

Po pierwsze, są one używane do zasłaniania oka dominującego lub stosowane w celu penalizacji, czyli celowego pogorszenia ostrości, aby zmusić oko słabsze do intensywniejszej pracy.  Te procedury są stosowane w terapii niedowidzenia. Wykorzystanie soczewki kontaktowej do zasłaniania oka stanowi subtelny zamiennik tradycyjnych metod, takich jak plasterki, obturatory czy piratki, które są bardziej widoczne i mogą negatywnie wpływać na komfort pacjenta związany z wyglądem.

Drugim zastosowaniem soczewek obturacyjnych jest sytuacja związana z problemem dwojenia obrazu, spowodowanego m.in. zezem. Bardzo uciążliwe jest doświadczenia podwójnego widzenia w wyniku pojawienia się zeza w wieku dorosłym. W takich przypadkach zazwyczaj sugerujemy terapię wzroku i dopasowanie odpowiednich pryzmatów jako pierwszą formę interwencji. Terapia wzroku to proces, który wymaga pełnego zaangażowania pacjenta i systematycznego wykonywania przepisanych ćwiczeń. Czasem zdarza się, że z różnych przyczyn pacjenci z wahaniem decydują się na rozpoczęcie rutyny ćwiczeń wzrokowych. Jednocześnie, istnieją sytuacje, w których sama korekcja pryzmatyczna nie spełnia oczekiwań. W takich przypadkach zastosowanie soczewki kontaktowej okluzyjnej staje się skutecznym i stosunkowo szybkim rozwiązaniem, poprawiającym ogólny komfort życia pacjenta. Soczewka tego typu umożliwia całkowite zasłonięcie obrazu dla oka zezującego. Możliwe jest również znaczne zamglenie obrazu, eliminujące uporczywe dolegliwości.

“Kolorowe” soczewki kosmetyczne

Soczewki kontaktowe kosmetyczne, znane również jako soczewki kolorowe lub dekoracyjne, to specjalne soczewki mające na celu zmianę wyglądu oczu. Są używane głównie w celach estetycznych, pozwalając noszącemu osiągnąć pożądany efekt wizualny, na przykład zmianę koloru oczu, kształtu i wielkości źrenicy lub dodanie specjalnych wzorów.

kolorowe soczewki kontaktowe, soczewki kosmetyczne

Oto kilka ważnych informacji na temat soczewek kontaktowych kosmetycznych:

 1. Występują w wersji jednodniowej oraz wielokrotnego użytku,
 2. Dostępne są zarówno dla osób bez wady wzroku jak i z wadą refrakcji,
 3. Aby były bezpieczne dla użytkownika ich dobór powinien zostać przeprowadzony w gabinecie przez optometrystę kontaktologa, który oceni parametry dopasowania soczewki w biomikroskopie.

Soczewki protetyczne

Soczewki protetyczne stosujemy w celu ukrycia widocznych zmian przedniego odcinka oka. Niedoskonałości te wpływają na samopoczucie pacjenta oraz na jakość widzenia. Od dłuższego czasu publikowanych jest wiele treści z zakresu psychologi, na temat zdrowia psychicznego. To jak się czujemy wpływa na naszą pewność siebie  w kontaktach z innymi ludźmi, efektywność w pracy itd. Nie dziwi zatem fakt, że pacjenci zgłaszają się po soczewki protetyczne, aby poprawić swój wygląd zarówno przed ważnymi wydarzeniami jak i na co dzień. Niektóre defekty oka wpływają też na ostrość wzroku. Zastosowanie soczewki protetycznej ma wówczas  podwójne działanie: poprawić estetykę i widzenie.

Bielmo na rogówce, korekcja wzroku indywidualny soczewkami kontaktowymi protetycznymi
Bielmo na rogówce

Nieprawidłowości korygowane soczewkami protetycznymi

Mankamentów nadających się do korekcji soczewką protetyczną jest wiele. Do najbardziej popularnych zalicza się:

 • szparę w tęczówce,
 • różne wielkości źrenic,
 • beztęczówkowość,
 • bielmo na rogówce,
 • różnobarwność tęczówek (heterochromia). 

Szpara w tęczówce, nie tylko przykuwa uwagę obserwatorów co może powodować znaczny dyskomfort pacjenta ale wpływa również na pogorszenie widzenia. Większa, nieregularna źrenica wywołuje większe aberracje, czyli zniekształcenia, obrazu utworzonego przez układ optyczny oka. Ze względu na niedopasowanie otworu źrenicznego do ilości światła pacjent może odczuwać światłowstręt. Odpowiednio dobrana soczewka protetyczna jest kluczowym rozwiązaniem, ponieważ pozytywnie wpłynie  na każdą z wymienionych dolegliwości. Nie istnieje inne narzędzie optyczne, które mogłoby zastąpić soczewkę w tak kompleksowy sposób. 

Różne wielkości źrenic, nieregularna źrenica i dobór soczewek protetycznych korekcja.
Szpara w tęczówce

Heterochromia czyli różnobarwność tęczowek niekiedy fascynuje obserwatorów, natomiast osoby których dotyka mogą czuć się skrępowane szczególnie w kontaktach z nowo poznanymi ludźmi. Heterochromia może obejmować całą tęczówkę lub tylko część np. inny kolor w centrum, a inny na obwodzie. Soczewki protetyczne sprawdzą się w każdym przypadku.

Dobór soczewek protetycznych

Soczewka protetyczna wykonywana jest na zamówienie. Specjalista zlecający wykonanie soczewki określa wiele parametrów, które będą wpływały na ostateczny efekt wizualny i optyczny. Niezbędne są precyzyjne pomiary oka w warunkach gabinetowych. Dla lepszego zobrazowania sytuacji wymienię kilka z własności, które możemy pomierzyć i zaplanować:

 • kolor tęczówki – Obecnie możemy zaplanować kolor soczewki protetycznej w taki sposób, że będzie on identyczny jak oka zdrowego. Co więcej efekt będzie utrzymywał się przy różnym natężeniu światła. Do wyboru mamy kilkadziesiąt różnych wzorów naturalnych barwień.
 • wielkość otworu źrenicznego – posiadamy specjalna aparaturę, która mierzy średnicę otworu źrenicznego w różnych warunkach oświetleniowych.
 • wielkość tęczówki – tak samo jak w przypadku źrenicy mierzona jest za pomocą specjalnej aparatury,
 • przepuszczanie światła przez źrenicę – soczewka protetyczna może posiadać przepuszczalny dla światła “otwór” lub mieć namalowaną źrenicę. Rysunek źrenicy najczęściej zamawiamy, gdy mamy do czynienia z okiem nieczynnym.
 • parametry związane z dopasowaniem soczewki do oka m.in. wielkość i kształt soczewki.

W przypadku rogówek o nieregularnym kształcie optometrysta zamawia soczewkę próbną w celu weryfikacji parametrów soczewki z możliwością modyfikowania ich przed zamówieniem soczewki docelowej. Oferowane przez nas soczewki protetyczne posiadają roczny termin ważności.

Gwarancja stałości efektu kosmetycznego w naszych soczewkach protetycznych

Soczewki kontaktowe są produktem wymagającym bardzo dobrej trwałości. Noszone są często przez około 10-12 godzin dziennie. Zanurzone są w słonych łzach i przecierane powieką (podczas mrugania) około 7 tysięcy razy w ciągu dnia. Pomimo tak wymagających warunków gwarantujemy Państwu, że przez rok użytkowania soczewka nie zmienia swoich parametrów i zachowa pierwotny efekt kosmetyczny. Warunkiem udzielenia takiej gwarancji  jest stosowanie płynu do pielęgnacji soczewek zaleconego przez producenta. Płyny te są bezpieczne dla alergików, a zarazem są najskuteczniejsze w usuwaniu biologicznych zanieczyszczeń.