Leczenie krótkowzroczności

Zgodnie z najnowszymi badaniami nad postępowaniem krótkowzroczności powodem jej ciągłego wzrostu u pacjenta jest brak ostrości w peryferyjnej części pola widzenia. Najczęstszym powodem krótkowzroczności jest zbyt długa gałka oczna. Jeżeli oko (np. z powodów genetycznych) staje się zbyt długie wówczas ostry obraz będzie tworzył się nie na siatkówce ale przed nią (wewnątrz gałki ocznej). 

Skupianie światła w oku miarowym czyli normowzrocznym oraz w oku krótkowzrocznym

Zastosowanie korekcji okularowej lub standardowych soczewek kontaktowych spowoduje przesunięcie ostrego obrazu na siatkówkę ale z powodu wydłużenia/rozciągnięcia gałki płaszczyzna ostrego obrazu będzie przylegać tylko do centralnej części siatkówki ale nie do części peryferyjnej. Płaszczyzna ostrego obrazu nie jest tak samo zakrzywiona jak siatkówka rozciągniętego oka. W części peryferyjnej ostry obraz pojawia się dalej (za siatkówką). Pomimo że w takich warunkach nasze oko centralnie widzi wyraźnie to jednak peryferyjnie nie. Peryferyjna część siatkówki wysyła sygnały do mające spowodować rozrost gałki tak aby dosięgnąć do ostrego obrazu. Jest to błędne koło gdy nasze oko nie dopuści do wyostrzenia części peryferyjnej kosztem widzenia centralnego.

Metody hamowania przyrostu krótkowzroczności

W naszym zakładzie optycznym zajmujemy się zarówno osobami dorosłymi jak i dziećmi. Dlatego temat hamowania przyrostu krótkowzroczności jest dla nas niezwykle ważny. Dla naszych klientów mamy do zaproponowania kilka różnych metod, które pokrótce omówię.

Soczewki ortokeratologiczne

Soczewki ortokeratologiczne inaczej ortokorekcja to sztywne soczewki, które zakłada się na noc. Podczas snu soczewki poprzez delikatny ucisk rogówki zmieniają jej kształt. Dzięki czemu po obudzeniu można je zdjąć, a odkształcona rogówka umożliwia wyraźne widzenie przez cały dzień, bez konieczności używania jakiejkolwiek innej korekcji. Soczewki ortokeratologiczne świetnie sprawdzają się jako alternatywa dla osób, które nie czują się komfortowo ani w okularach ani w tradycyjnych miękkich soczewkach kontaktowych i rozważają operację laserową oczu. W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych opisywana metoda jest odwracalna co oznacza, że po zaprzestaniu używania ortokorekcji wzrok stopniowo (przez około 2 tygodnie) będzie wracał do stanu przed korekcją. Ponadto jest to metoda znaczenie bezpieczniejsza niż zabiegi laserowe rogówki. Na temat soczewek ortokeratologicznych przygotowaliśmy osobny artykuł, w którym szczegółowo omawiamy  zasadę działania, przebieg doboru ortokorekcji oraz inne istotne kwestie. 

Czym jest ortokorekcja. Soczewki ortokeratologiczne zakładane na noc. Prezentacja

Soczewki ortokorekcyjne modyfikują płaszczyznę ostrego widzenia w taki sposób, że w części peryferyjnej znajduje się przed siatkówką a nie za. Stosowanie ortokorekcji zatrzymuje mechanizm przyrostu gałki ocznej spowodowany peryferyjnym rozmazaniem. Badania wykazują skuteczność hamowania progresji krótkowzroczności w stosunku do osób noszących tradycyjne (jednoogniskowe) okulary lub soczewki kontaktowe na poziomie 30-60%.

Okulary z soczewkami korekcyjnymi MiyoSmart

Soczewki okularowe MiyoSmart firmy hoya nie tylko korygują wadę krótkowzroczność ale również spowalniają jej przyrost. 

Schemat budowy soczewki Mioysmart do kąonroli postępowania krótkowzroczności

W samym centrum soczewki tj.  polu o średnicy około 9 mm soczewka wygląda naturalnie. Obszar ten zapewnia idealne widzenie na każdą odległość. Po zamontowaniu soczewki w okularach centralna część soczewki ustawiona jest na wysokości źrenicy oka. Aby to było możliwe wykonujemy precyzyjne pomiary ustawienia oprawki okularowej na twarzy dziecka. To właśnie ta centralna część soczewki będzie używana do ostrego, komfortowego patrzenia. Za obszarem centralnym znajdują się niewielkie segmenty odpowiedzialne za rozogniskowanie obrazu, opowiem o tym szczegółowo nieco później. Producent nazwał tę strefę strefą terapeutyczną. Peryferyjne rozogniskowanie jest czymś co wyróżnia soczewki MiySmart od wszystkich innych soczewek. Okulary z soczewkami hamującymi przyrost krótkowzroczności wyglądają naturalnie dopiero po przyjrzeniu się z bardzo bliskiej odległości można zauważyć zarys segmentów przypominających plaster miodu.

Sposób działania soczewek MiyoSmart

Sposób działania soczewek MiyoSmart do hamowania przyrostu krótkowzroczności u dzieci. schemat

Obraz padający przez centralną część soczewki MiyoSmart (strefę ostrego widzenia) pada na dołeczek oka. Dołeczek to obszar na siatkówce, którym za pośrednictem ruchów oczu ustawiamy się na ostre widzenie. Dzieje się tak ponieważ to właśnie w dołeczku najgęściej rozmieszczone są fotoreceptory siatkówki odpowiedzialne za wychwytywanie i przekazywanie do mózgu informacji wzrokowej. Natomiast światło przechodzące przez terapeutyczny obszar soczewki jest ogniskowene w innej płaszczyźnie oka. Ze względu na zakrzywienie siatkówki oka, przy tradycyjnych soczewkach jednoogniskowych peryferyjne promienie mogą skupiać się za siatkówką. Takie działanie może być bodźcem do wzrostu gałki ocznej i zwiększania się krótkowzroczności. Badania wykazały że soczewki MiyoSmart wykonane w technologii D.I.M.S minimalizują ten mechanizm. 

Soczewki MiyoSmart firmy Hoya dostępne w optyku OPTOMI we Wrocławiu

Soczewki okularowe MiyoSmart ze względu na szczególną, zaawansowaną konstrukcję ze strefami terapeutycznymi dostępne w sprzedaży są wyłącznie przez specjalistów z potwierdzonymi kwalifikacjami tj. optometrystów, okulistów którzy przeszli szkolenie i egzamin akredytacyjny. Możemy się pochwalić, że nasz zakład spełnia wszelkie wymagania aby dobierać oraz sprzedawać ten innowacyjny produkt. 

Dyplom potwierdzający spełenie wymagań przez zakład optycznych związanych ze sprzedażą soczewek MiyoSmart w optyku Optomi we wrocławiu