Mimo szeroko rozwiniętej medycyny i trwających badań dotyczących terapii genowej, nadal nie ma lekarstwa, które mogłoby wyleczyć ślepotę barw. Możemy jednak poprawić komfort życia pacjentów, a w tym pomogą nam kolorowe filtry o przeznaczeniu medycznym lub soczewki kontaktowe o odpowiednim zabarwieniu.
Zaleca się stosowanie soczewek okularowych o różnym stopniu zaciemnienia dla obojga oczu. Stosując takie rozwiązanie, osoba z zaburzeniem widzenia barwnego będzie w stanie spostrzec różnice w jasności dwóch kolorów.
Innym rozwiązaniem są filtry medyczne o odpowiednim zabarwieniu. Filtry dostępne są w formie soczewek okularowych z dodatkową możliwością korekcji wady wzroku oraz w formie nakładek do okularów.
Przy ślepocie barw stosuje się następujące kolory soczewek: purpurowy, różowy, fioletowy, niebieski, ciemnoniebieski, pomarańczowy, zielony i żółty. Niewątpliwie najczęściej stosowane są soczewki w kolorze różowym oraz czerwonym, co wynika z tego, że najczęściej spotykanym zaburzeniem jest daltonizm.