Leczenie daltonizmu Wrocław

Jeśli zastanawiają się Państwo, gdzie we Wrocławiu sprawdzić i skorygować widzenie barw, to trafili Państwo na właściwe miejsce. Poza leczeniem daltonizmu wyróżnia nas świadczenie wyjątkowych usług. Zapraszam do zapoznania się z ofertą naszego zakładu optycznego OPTOMI we Wrocławiu. To co od lat nas cechuje, to prowadzona terapia wzroku (również na najnowocześniejszych okularach Wirtualnej Rzeczywistości), dobór pryzmatów, dobór specjalistycznych soczewek kontaktowych, szeroka diagnostyka układu wzrokowego m.in. pod kątem dysleksji dzieci i dorosłych oraz precyzyjne optometryczne badania wzroku. 

Zajmujemy się również oceną widzenia barwnego m.in. daltonizmu, a w razie potrzeby jego leczeniem poprzez zastosowanie korekcji w postaci specjalistycznych okularów, nakładek lub soczewek kontaktowych.  W tym artykule opowiem Państwu o widzeniu barw (wprowadzę nieco nauki oraz kilka przydatnych pojęć) a także o sposobach jego  korekcji.  Zaczynamy.

Przymiarka okularów w optyku do korekcji daltonizmu. Leczenie daltonizmu na badaniu przez optometryste.

Ślepota barw - czyli jak widzą osoby z upośledzeniem widzenia kolorów? Jak widzą daltoniści?

Ślepota barw – z ang. color vision deficiency (CVD) jest chorobą, którą ciężko sobie wyobrazić, jeśli bezpośrednio nas nie dotyczy. Dzieje się tak, ponieważ kolor jest nieodłącznym elementem wszystkiego co nas otacza. Niedobór informacji wzrokowej, spowodowany zaburzeniami widzenia barwnego, uniemożliwia nam pełne postrzeganie rzeczywistości. Taka sytuacja skutkuje wydłużeniem czasu reakcji na bodźce wzrokowe. Badania mówią, że nawet 250 mln osób na całym świecie może cierpieć na tę chorobę. 

Ślepota barw jest najczęściej przypadłością wrodzoną, czyli dziedziczoną recesywnie ze sprzężonym chromosomem X. Dlatego dotyka więcej mężczyzn (ok.8%) niż kobiet (ok.0,5%). Natomiast nabyta ślepota barw może zostać wywołana uszkodzeniem dróg wzrokowych, kory mózgowej lub bezpośrednio siatkówki i znajdujących się tam fotoreceptorów. Fotoreceptory odpowiedzialne za widzenie barw to czopki. Do zaburzenia widzenia barwnego mogą również doprowadzić przewlekłe choroby takie jak: choroba Alzheimera, cukrzyca, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia barwnikowa, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane oraz przyjmowane leki.

Rodzaje ślepoty barw

Występują trzy rodzaje ślepoty barw, wynikające z błędnego lub całkowitego braku funkcjonowania czopków:

monochromatyzm – całkowita niezdolność rozpoznawania barw – widzenie jednobarwne:

  • monochromatyzm czopków – występuje jeden rodzaj czopków. Możliwe jest rozpoznawanie kształtów, przy całkowitym braku rozpoznawania barw.
  • achromatopsja – na siatkówce oka nie występują czopki. Oprócz braku rozpoznawania barw, ciężko jest otrzymywać obraz przedmiotu ze względu na światłowstręt

dichromatyzm – brak występowania jednego z trzech rodzajów czopków – widzenie dwubarwne:

  • protanopia – zaburzenie widzenia barwy czerwonej (myli się z zieloną)
  • deuteranopia (daltonizm) – zaburzenie widzenia barwy zielonej (myli się z czerwoną)
  • tritanopia – zaburzenie widzenia barwy niebieskiej (myli się z czarną)

trichromatyzm – różna czułość czopków – osoby z tym rodzajem zaburzenia poprawnie odbierają dwie barwy podstawowe, ale trzecią odbierają inaczej, niż osoby prawidłowo odróżniające kolory

  • protanomalia – obniżona percepcja nasycenia i jaskrawości barwy czerwonej
  • deuteromalia – obniżona percepcja nasycenia barwy zielonej
  • tritanomalia – obniżona percepcja barwy niebieskiej
prawidłowe widzenie kolorów
Postrzeganie kolorów przez osobę bez zaburzenia widzenia barw.
Na zdjęciu przedstawiono jak widzi barwy osoba chorująca na deuteranopię. Widzenie u daltonistów i innych osób z zaburzeniem widzenia barw. Czym jest daltonizm
Barwy widziane przez pacjenta z deuteranopią.
Na zdjęciu widać jak widzi osoba chorująca na tritanopię. Jak widzą daltoniści. Zaburzenia widzenia barw. Czym jest daltonizm i tritanopia.
Kolory dostrzegane przez osobę z tritanopią.

Diagnostyka pacjentów z zaburzeniami widzenia barwnego

Upośledzenie widzenia kolorów jest chorobą ciężką do zdiagnozowania, szczególnie w przypadku dzieci i wrodzonej ślepoty barw. Wynika to z faktu, że dziecko jest nieświadome i nie wie jak wyglądają kolory, których w rzeczywistości nie widzi. Dodatkowym problemem jest to, że dziecko będzie określało kolory przedmiotów na podstawie tego jak zostanie nauczone. Pomimo, że nie będzie postrzegało konkretnej barwy to truskawki będzie określać jako czerwone, a liście jako zielone.

Leczenie daltonizmu i pomoce optyczne

Mimo szeroko rozwiniętej medycyny i trwających badań dotyczących terapii genowej, nadal nie ma lekarstwa, które mogłoby wyleczyć ślepotę barw. Możemy jednak poprawić komfort życia pacjentów, a w tym pomogą nam kolorowe filtry o przeznaczeniu medycznym lub soczewki kontaktowe o odpowiednim zabarwieniu. 

Zaleca się stosowanie soczewek okularowych o różnym stopniu zaciemnienia dla obojga oczu. Stosując takie rozwiązanie, osoba z zaburzeniem widzenia barwnego będzie w stanie spostrzec różnice w jasności dwóch kolorów. 

Innym rozwiązaniem są filtry medyczne o odpowiednim zabarwieniu. Filtry dostępne są w formie soczewek okularowych z dodatkową możliwością korekcji wady wzroku oraz w formie nakładek do okularów

Przy ślepocie barw stosuje się następujące kolory soczewek: purpurowy, różowy, fioletowy, niebieski, ciemnoniebieski, pomarańczowy, zielony i żółty. Niewątpliwie najczęściej stosowane są soczewki w kolorze różowym oraz czerwonym, co wynika z tego, że najczęściej spotykanym zaburzeniem jest daltonizm.

Pacjent w gabinecie - czyli jak wygląda wizyta?

Zastanawiacie się Państwo jak wygląda badanie wzroku pod kątem daltonizmu lub innych zaburzeń widzenia barwnego? Jeśli tak, spróbuję to krótko omówić.

Test Ishihary do diagnozowania zaburzeń widzienia barw

Do wykrywania problemów w zakresie widzenia barw używamy test Ishihary. Bezsprzecznie test ten jest najczęściej wykorzystywanym przez specjalistów narzędziem.  Został on stworzony przez Dr Shinobu Ishihara w 1917 r.  Test składa się z zestawu kolorowych, kropkowanych tablic, z których każda pokazuje numer lub ścieżkę. Ścieżki (zwane również szlaczkami) wykorzystujemy przy badaniu najmłodszych dzieci, które z racji wieku nie znają jeszcze cyfr. 

Test Ishihara do diagnozowania zaburzeń widzenia barw takich jak daltonizm

Filtry barwne do leczenia daltonizmu

Oprócz podstawowych testów w diagnostyce widzenia barw, kluczowy jest sam proces dobierania odpowiedniego filtru medycznego. Pacjenci naszego zakładu optycznego, mają możliwość wypróbowania i zaznajomienia się w gabinecie z konkretnymi barwami filtrów, tak aby ten ostatecznie dobrany był najbardziej komfortowy. Taki proces dopasowania jest możliwy dzięki specjalistycznym wzornikom, które dostępne są w naszym optyku. Podczas rejestracji wizyty prosimy o informację dotyczącą celu wizyty aby optometrysta przygotował na wizytę niezbędne wzorniki. Ponadto reszta procedur przebiega tak jak podczas standardowej wizyty badania wzroku. Jeśli zastanawiają się Państwo, jak ona wygląda i jak przygotować się do wizyty, zachęcam do przeczytania następnego artykułu. 

Codzienne życie daltonisty

Osoby z upośledzeniem widzenia barw codziennie napotykają wiele problemów. Jednym z nich jest sygnalizacja świetlna. Na szczęście ten problem nie jest aż tak skomplikowany, ponieważ kolory sygnalizacji świetlnej są zawsze ułożone w określonej kolejności i wystarczy nauczyć się jej na pamięć. 

Ale jak określić czy owoc lub warzywo jest dojrzałe? Osoby bez zaburzeń kolorów kierują się właśnie barwą owocu, na przykład banan, niedojrzały jest lekko zielony, dla daltonisty będzie wyglądał prawie identycznie jak żółty.

Na obrazku poniżej przedstawiona została różnica w postrzeganiu bananów przez osoby bez zaburzeń widzenia barw oraz przez daltonistów.

Banan widziany przez osobę prawidłowo rozróżniającą kolory.
Banany widziane przez osobę prawidłowo rozróżniającą kolory.
Banan widziany przez osobę chorującą na zaburzenia widzenia barw. Daltonizm.
Owoce oglądane przez pacjenta z zaburzeniem widzenia barw.

Sytuacja wygląda identycznie w przypadku identyfikacji upieczonego mięsa. W tym przypadku również sugerujemy się kolorem. Poza tym osoby ze ślepotą barw nie widzą kwiatów takimi jakie są, a kolorowe mapy lub grafiki są trudne do interpretacji. Zdecydowanie największym problemem jest dopasowanie kolorów ubrań – na szczęście w tej kwestii winę można zrzucić na trendy modowe.

Korekcja widzenia barwnego - realia

Na koniec, warto mieć na uwadze że pomimo tego że istnieją narzędzia, które pomagają osobom z zaburzeniami widzenia barw przejść testy widzenia barwnego w tym testy Ishihary – pomoce wzrokowe umożliwiają rozróżnienie dotychczas nierozróżnialnych przez wzrok kolorów to osoby te nie będą miały tej samej różnorodności widzenia barw co osoby z widzeniem normatywnym. Jest to fizycznie nie możliwe.  Nie oznacza to jednak, że nie warto zatroszczyć się o korekcję poprawiającą widzenie kolorów. Jednym z przykładów popierających to stwierdzenie jest fakt, że istnieją zawody których wykonywanie jest związane z przejściem testów widzenia barw. To slny argument szczególnie wtedy gdy dany zawód jest naszą pasją 🙂

Źródła:

[1] http://www.color-blindness.com
[2] “Zaburzenia w widzeniu barw”, OPTYKA 3(28)2014