Okulary przeciwsłoneczne

O nadmiernej ekspozycji na słońce i okularach przeciwsłoneczych

Okulary przeciwsłoneczne chronią nasze oczy przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Uprzyjemniają również widzenie w czasie silnego nasłonecznienia poprzez redukcję docierającego do oczu światła. Okulary przeciwsłoneczne powinny być używane już od najmłodszych lat w celu profilaktyki przed przedwczesnym starzeniem się oka oraz chorobami. Do chorób oczu spowodowanych nadmierną ekspozycją na promienie UV zaliczamy:

 • zaćmę,
 • skrzydlik,
 • choroby siatkówki związane z wiekiem (AMD).

Ponadto promieniowanie ultrafioletowe może przyczyniać się do powstania bardzo niebezpiecznych dla oka oraz całego organizmu zmian nowotworowych.

Dziewczyna w różowych okularach przeciwsłoneczych

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Osoby używające na co dzień korekcję okularową mają przynajmniej cztery zupełnie różne warianty dotyczące ochrony oczu przed słońcem. Różnią się one przede wszystkim zastosowaniem, jakością oraz ceną. Należy pamiętać aby zakupiony okulary przeciwsłoneczne pochodziły ze sprawdzonego źródła – najlepiej zakładu optycznego. 

Gotowe okulary przeciwsłoneczne

Pierwsza możliwość to zakup gotowych okularów przeciwsłonecznych. Okulary te powinny posiadać wysokiej jakości filtr UV. Osoby z wadą refrakcji mogą mogą nosić okulary przeciwsłoneczne na uprzednio założone soczewki kontaktowe.

Do zalet takiego rozwiązania można zaliczyć:

 • możliwość zdjęcia okularów bez utraty ostrości wzroku np. po wejściu do domu/lokalu. Soczewki kontaktowe nadal pozostają na oku, zatem wada wzroku jest w dalszym ciągu korygowana,
 • duży wybór i łatwa dostępność okularów przeciwsłonecznych,
 • cena.

Natomiast w wadach należy ująć:

 • konieczność każdorazowego zakładania soczewek kontaktowych (u osób z wadą refrakcji),
 • regularne dodatkowe koszty wiążące się z soczewkami w tym: zakup soczewek, płynów do pielęgnacji, opłaty za wizyty kontrole w gabinetach optometrycznych (Osoby noszące regularnie soczewki kontaktowe powinny kontrolować stan oczu nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy),
 • czasowa niemożność założenia soczewek kontaktowych na oko, a tym samym korzystania z gotowych okularów przeciwsłonecznych, spowodowana obniżeniem odporności. Taka sytuacja ma miejsce najczęściej przy przeziębieniu, alergiach lub podrażnieniu oka.

Okulary korekcyjne z polaryzacją

Okulary korekcyjne z polaryzacją nie tylko chronią nasze oczy przed promieniowaniem UV ale również odcinają zakłócające widzenie odbicia, dzięki czemu nasz wzrok odbiera obraz tego co chcemy zobaczyć w najlepszej jakości. Takie niechciane odbicia światła mogą powstać w kałuży na drodze podczas prowadzenia samochodu oraz w szybach samochodowych utrudniając prowadzenie auta. W czasie łowienia ryb  od tafli wody odbija się sąsiadujący krajobraz. Redukcja tych odbić spowoduje, że wędkarz lepiej dostrzeże to co znajduje się pod taflą wody, a szyba kierującego pojazdem stanie się bardziej przezierna. Jak widać okulary polaryzacyjne znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją dla Pań. Widok od przodu
Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją dla Pań. Widok oprawy od strony zausznika

Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną

Okulary z nakładką przeciwsłoneczną zielone i niebieskie

Przedstawiona propozycja to połączenie standardowej oprawy okularowej z nakładką przeciwsłoneczną. Nakładka najczęściej mocowana jest przez niewielkie neodymowe magnesy umieszczone w narożnikach. Niekiedy nakładki posiadają również dodatkowy ząb przytrzymujący na wysokości mostka. Oprawy okularowe z nakładkami to doceniane rozwiązanie przez naszych klientów z uwagi na świetną jakość  (nakładka zawiera zarówno filtr UV jak i filtry polaryzacyjne) oraz cenę. 

Oprawy okularowe z nakładkami przeciwsłonecznymi

Okulary korekcyjne barwione

Po okulary korekcyjne barwione należy udać się do optyka. Specjalista w zakładzie optycznym najlepiej doradzi sposób barwienia. Dostępne są barwienia:

 • pełne – soczewka okularowa będzie jednolicie zabarwiona na wybrany kolor z palety dostępnych kolorów lub pod kolor na życzenie klienta,
 • gradalne,
 • wielobarwne,
 • z naniesioną na soczewki okularów powłoką lustrzaną.

Poza wyborem sposobu barwienia klient ma wpływ również na inne parametry takie jak stopień zabarwienia. Najczęściej soczewkę do okularów przeciwsłonecznych barwimy w stopniu od 75% do 85%. Cena takich okularów zwykle jest tylko nieznacznie wyższa od okularów korekcyjnych, jakie dotychczas użytkował klient. Dopłata związana jest wyłącznie z zabarwieniem soczewki. Poza barwieniem, okulary wyposaża się również w filtry promieni UV. Na wyrobienie takich okularów zwykle czeka się kilka dni, ponieważ jest to produkt wykonywany pod konkretną receptę klienta z uwzględnieniem jego predyspozycji.

Na poniższych zdjęciach znajduje się soczewka barwiona w sposób pełny oraz soczewka barwiona gradalnie. Ponadto obie soczewki zabarwione są na kolor kasztanowy.

Soczewka barwiona w sposób pełny. Soczewka ma kolor kasztanowy.
Soczewka okularowa zabarwiona gradalnie na kolor kasztanowy

Zalety okularów korekcyjnych barwionych:

 • tańsze rozwiązania od okularów korekcyjnych z polaryzacją,
 • jednorazowy wydatek,
 • możliwa pełna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV oraz poprawa komfortu patrzenia poprzez ograniczenie wpadającego do oczu światła

Okulary korekcyjne z soczewką fotochromową

Okulary fotochromowe to najbardziej uniwersalne rozwiązanie z wymienionych. Jedna para okularów spełnia funkcję okularów korekcyjnych używanych na co dzień oraz okularów przeciwsłonecznych. Ponadto nie musimy pamiętać o zabieraniu ze sobą dodatkowej pary okularów, ponieważ okulary tego typu mamy zawsze przy sobie. Kolejnym argumentem za wyborem okularów z fotochromem jest fakt, że nie musimy pamiętać o zmianie jednej pary na drugą. Soczewki okularowe przyciemniają się wtedy gdy jest to potrzebne.

Najbardziej popularne kolory fotochromu to: brązowy, szary oraz szarozielony. Natomiast niektórzy producencie soczewek proponują również inne kolory. 

Na zdjęciach poniżej znajdują się soczewki fotochromowe przed zabarwieniem oraz po zabarwieniu.

Soczewki fotochromowe przed zabarwieniem
Soczewki fotochromowe zabarwione. W kolorach kolejno zielonym, brązowym i szarym.

Kategorie okularów przeciwsłonecznych

Klienci często pytają nas o kategorię okularów przeciwsłonecznych, myląc ją z jakością filtru UV. Kategoria okularów związana jest wyłącznie ze stopniem zabarwienia soczewek. Rozróżnia się 4 kategorię:

1 – soczewki najmniej zabarwione  przepuszczają  43-80% światła   (bardzo jasna soczewka)

2 – przepuszczają 18-43% światła

3 – przepuszczają 8-18% światła

4 – przepuszczają  3-8% światła (bardzo ciemna soczewka)

Najczęściej spotykaną kategorią jest kategoria 3 ze względu na wygodę użytkowania w warunkach dużego i średniego nasłonecznienia. Natomiast okulary przeciwsłoneczne zakwalifikowane do kategorii 4 są już na tyle ciemne, że nie zaleca się ich stosowania do prowadzenia pojazdów nawet w ładny słoneczny dzień.

autor tekstu i zdjęć: mgr inż Izabela Trzcinowicz