Filtry medyczne w tym filtry krawędziowe to nowoczesne rozwiązania w optyce okularowej, które poprzez wycięcie odpowiednich długości fal światła, poprawiają komfort widzenia. Filtry medyczne znajdują szerokie zastosowanie u osób z różnego rodzaju problemami wzrokowymi. Odpowiednio dobrane przez optometrystę mogą zabezpieczyć wzrok, zwłaszcza w przypadku osób z chorobami wzroku takimi jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) czy retinopatia cukrzycowa. Filtry znajdują również zastosowania w przypadku migren oraz epilepsji fotogennej.
Czym są filtry medyczne?
Filtry medyczne selektywnie odcinają światło o określonej długości fali. Dzięki temu blokują wybrane części spektrum, które działają negatywnie w danym schorzeniu wzroku. W efekcie poprawiają one kontrast widzenia oraz wspierają ochronę oczu przed dalszymi, negatywnymi skutkami ekspozycji na niektóre długości fal. Specjalistyczne soczewki z filtrami medycznymi, dodatkowo wyposażone są w wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne, zwiększają komfort funkcjonowania redukując odbicia światła od powierzchni soczewki, ułatwiając czyszczenie oraz chroniąc soczewki przed zarysowaniem. W przeciwieństwie do zwykłych barwionych okularów dostępnych komercyjnie, filtry medyczne poprawiają kontrast widzenia co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem zarówno w świetle dziennym jak i w sztucznym oświetleniu. Filtry krawędziowe są jednym z najczęściej zalecanych przez specjalistów ochrony wzroku rozwiązań dla osób ze schorzeniami wzroku.
Na czym polega dobór odpowiedniego filtra?
Rodzaj stosowanego filtra medycznego dobierany jest indywidualnie, z uwzględnieniem subiektywnej oceny pacjenta i wskazań specjalisty. Producenci filtrów medycznych często dostarczają optykom oraz optometrystom specjalne wytyczne na temat ich produktów. Przykładowo, filtry o barwie żółtej czy bursztynowej często są rekomendowane osobom z AMD, ponieważ poprawiają kontrast i jakość widzenia w warunkach zmiennego oświetlenia. Pacjenci naszego gabinetu przed dokonaniem zakupu mają możliwość przetestowania odpowiednich filtrów podczas umówionej wizyty.
Formy zastosowania filtrów optycznych
Filtry medyczne mogą być stosowane na różne sposoby, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wyróżniamy:
- Filtry w okularach “zerówkach”
Jeżeli pacjent nie potrzebuje korekcji wzroku, można wykonać okulary z soczewkami wyposażonymi jedynie w filtr medyczny bez mocy. - Filtry w okularach korekcyjnych
Soczewki z filtrami medycznymi mogą być wykonane w połączeniu z mocą pacjenta zapisaną na recepcie. Tak przygotowane okulary umożliwiają jednoczesną poprawę ostrości wzroku oraz odpowiednią filtrację światła - Okulary korekcyjne z nakładką z filtrem
W przypadku, gdy pacjent wymaga korekcji, ale nie chce przez cały czas nosić filtra, można zamontować filtr medyczny w nakładce przeciwsłonecznej oprawy. Jedyne o czym należy pamiętać to wybór oprawy okularowej zawierającej komplet magnetycznych nakładek. - Soczewki kontaktowe
To rozwiązanie, które sprawdzi się u osób które nie chcą aby ich korekcja była widoczna. Soczewki kontaktowe w przypadku filtrów medycznych to rozwiązanie w pełni zindywidualizowane stąd też nazywane są soczewkami protetycznymi. Mamy spore doświadczenie w kwestii tego rodzaju soczewek m.in. u osób z zaburzeniami widzenia barw, daltonizmem.